Champions League: Ποιος είναι ο τελικός των... τελικών! (Poll)

Champions League: Ποιος είναι ο τελικός των… τελικών! (Poll)

Μετράμε αντίστροφα και η Κωνσταντινούπολη είναι έτοιμη να υποδεχθεί το ζευγάρι που έφτασε στο τέλος του μαραθωνίου. Η Μάντσεστερ Σίτι με τρομερές εμφανίσεις, εξαιρετικό ποδόσφαιρο αποτύπωσε και στο γήπεδο τον τίτλο του φαβορί, ενώ η Ίντερ, με σούπερ σύμμαχο την άμυνα δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Το bwin News κάνει αναδρομή στους τελικούς του Champions League (από το 1992 κι έπειτα) που έγραψαν τη δική του ιστορία και σας βάζει στο κλίμα με poll που θα αναδείξει τον τελικό των… τελικών.

Build A Bet* στο Champions League!

1994 | Μίλαν – Μπαρτσελόνα 4-0

Ένας τελικός του Champions League τη σεζόν 1993 – 1994 που διεξήχθη στην Αθήνα με την Μπαρτσελόνα να είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Από τη μία ήταν η… αρμάδα του Γιόχαν Κρόιφ και από την άλλη οι Ροσονέρι του Φάμπιο Καπέλο είχαν απουσίες.

Ήταν όμως μία Μίλαν όπως ακριβώς θα την ήθελε η διοίκησή της, η ομάδα, ο κόσμος και ο ίδιος ο Σίλβιο Μπερλουσκόνι. Τα δύο γκολ του Μασάρο στο ημίχρονο άνοιξαν τον δρόμο για τον θρίαμβο της Μίλαν. Στο β’ μέρος ήρθαν και άλλα δυο γκολ από τους Σαβίσεβιτς και Ντεσαϊγί, με τον Σέρβο να… εκθέτει αγωνιστικά τον Θουμπιθαρέτα με το τελείωμά του. Ηταν ίσως το ποιοτικότερο αουτσάιντερ που έχουμε δει σε ευρωπαϊκό τελικό.

1999 | Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπάγερν Μονάχου 2-1

Η Λίβερπουλ το 2005 είχε κάνει κάτι απλά απίστευτο. Ηταν πίσω στο σκορ με 3-0 και πήρε την κούπα. Ωστόσο, η σκυτάλη είχε δοθεί έξι χρόνια νωρίτερα από τη Μάντσεστερ.

Όμως και η Γιουνάιτεντ έγραψε ιστορία στις 26 Μαϊου 1999 στο Καμπ Νου! Η Μπάγερν Μονάχου ήταν μπροστά στο σκορ από το 6ο λεπτό με το φάουλ του Μπάσλερ αλλά δεν ήταν μόνο αυτό.

Σούπερ αποδόσεις στο Champions League!

Είχε δύο δοκάρια, είχε ευκαιρίες κρατούσε την τύχη στα χέρια της έως το 90′. Στο 91′ ήρθε η ισοφάριση και στο 92′ η Γιουνάιτεντ «χτύπησε» ξανά. Με τους Σέριγχαμ και Σόλσκιερ, έπειτα από δύο κόρνερ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε την πιο τρελή ανατροπή που θα μπορούσε ποτέ να συμβεί και με 2 γκολ στις καθυστερήσεις!

2005 | Λίβερπουλ – Μίλαν 3-3 (3- 2 στα πέναλτι)

Στις 25 Μαΐου του 2005 στο Ataturk Olympic Stadium της Κωνσταντινούπολης, η Λίβερπουλ βίωσε μία μοναδική και ασύλληπτη βραδιά. Βρέθηκε από το ζενίθ στο ναδίρ.

Σε έναν αγώνα που φάνηκε από νωρίς και συγκεκριμένα από τα πρώτα δευτερόλεπτα, όταν ο Μαλντίνι έγινε ο γηραιότερος σκόρερ σε τελικό Champions League βάζοντας μπροστά τους Ιταλούς, ότι θα ήταν ιδιαίτερος και ξεχωριστός. Οι Ροσονέρι του Κάρλο Αντσελότι με τον Κακά να δημιουργεί και τον Κρέσπο να εκτελεί προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο!

Αμέτρητα ειδικά στο Champions League!

Και όμως η Λίβερπουλ βρήκε τρία γκολ μέσα σε 6 λεπτά (54′ με 60′) για το 3-3! Ένα απίστευτο και επικό αποτέλεσμα με το οποίο πήγε ο αγώνας στην παράταση, αφού ο Ντούντεκ έπιανε τα… πάντα. Η Μίλαν έχοντας μοιραίους όπως τους Σερζίνιο, Πίρλο και Σεβτσένσκο είδε τα πράγματα να μην της πηγαίνουν καθόλου μα καθόλου καλά. Και μία Λίβερπουλ που έκανε μία ανατροπή που όμοιά της απλά δεν υπήρχε.

2014 | Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο 1-1 (4-1 παρ.)

Πρώτη φορά ever δύο ομάδες από την ίδια πόλη βρέθηκαν η μία απέναντι στην άλλη στον τελικό. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε πάει τόσο ψηλά για πρώτη φορά μετά το 2002 και από την άλλη η Ατλέτικο για την οποία ήταν ο 2ος ευρωπαϊκός της τελικός μετά από ένα διάστημα 40 ετών. Ο Αντσελότι ήθελε να γράψει ιστορία με το 10ο τρόπαιο της Ατλέτικο ενώ ο Σιμεόνε είχε φτάσει στην κορυφή της προπονητικής του πορείας με την Ατλέτικο. Ο Γοδίν είχε ανοίξει το σκορ στον τελικό για την Ατλέτικο στο 36, όμως στις καθυστερήσεις ο Ράμος είχε την… απάντηση. Στη συνέχεια η Ατλέτικο… κατέρρευσε με τους Μπέιλ (110′), Μαρσέλο (118′) και Κριστιάνο Ρονάλντο (120′) να κλείνουν μία βραδιά θριάμβου για τη Ρεάλ.

2017 | Ρεάλ Μαδρίτης – Γιουβέντους 4-1

Υπήρχε μία αίσθηση πως η Γιουβέντους είχε βρει το κατάλληλο timing για τον τίτλο. Είχε δεχθεί μόλις δύο γκολ στην πορεία της προς τον τελικό.

Τελικά η Γιουβέντους είδε την κατάρα σε επίπεδο τελικών να συνεχίζεται… Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, όπου οι Ρονάλντο και Μάντζουκιτς είχαν κάνει το 1-1 μετά η Γιούβε δεν άντεξε άλλο.

Οι Ισπανοί έφτασαν στο 4-1 με τα γκολ των Κασεμίρο, Κριστιάνο Ρονάλντο και Ασένσιο. Η Ρεάλ πανηγύρισε τον 12ο τίτλο της και παράλληλα έκανε το repeat, το οποίο για τελευταία φορά είχε συμβεί τέλη δεκαετίας του 1980 από τη Μίλαν του Αρίγκο Σάκι. Ήταν και η μεγάλη βραδιά του Ζιντάν, όπως και μία βραδιά με πολλές ιστορίες για το κλίμα στη Γιουβέντους και το τι συνέβη στα αποδυτήρια.

Ρεκόρ και γκολ στο Champions League

Γκολ, μεγάλα ματς, ρεκόρ σε 31 χρόνια ιστορίας του Champions League. Ποια ομάδα έχει τα περισσότερα τρόπαια, ποιος παίκτης έχει σκοράρει τα περισσότερα γκολ. Ολα όσα πρέπει να ξέρετε για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

• Περισσότερες συμμετοχές σε τελικό: 6 – Πάολο Μαλντίνι (Μίλαν)
  • Περισσότερα γκολ σε τελικό: 4- Κριστιάνο Ρονάλντο (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ρεάλ Μαδρίτης)
  • Περισσότερα γκολ σε έναν τελικό: 2 – Γκάρεθ Μπέιλ, Ερνάν Κρέσπο, Φιλίπο Ιντζάγκι, Ντανιέλε Μασάρο, Ντιέγκο Μιλίτο, Καρλ-Χάιντς Ρίντλε, Κριστιάνο Ρονάλντο
  • Περισσότερες νίκες προπονητή σε τελικό: 4 – Κάρλο Αντσελότι (Μίλαν 2003, 2007 και Ρεάλ Μαδρίτης 2014, 2022), Ζινεντίν Ζιντάν (Ρεάλ Μαδρίτης 2016, 2017, 2018)
  • Περισσότερες συμμετοχές σε τελικό: 5 – Κάρλο Αντσελότι (Μίλαν 2003, 2005, 2007, Ρεάλ Μαδρίτης 2014, 2022), 4 – Μαρτσέλο Λίπι (Γιουβέντους 1996, 1997, 1998, 2003), Αλεξ Φέργκιουσον (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1999, 2008, 2009, 2011)
  • Περισσότερες σερί νίκες προπονητών σε τελικό UCL: 3 – Ζινεντίν Ζιντάν (Ρεάλ Μαδρίτης 2016, 2017, 2018)
  • Περισσότερες συμμετοχές ομάδας σε τελικό UCL: 8 – Ρεάλ Μαδρίτης, 6 – Μίλαν, Γιουβέντους, Μπάγερν
  • Περισσότερες σερί συμμετοχές σε τελικό: 3 – Μίλαν (1992/93-1994/95), Γιουβέντους (1995/96-1997/98), Ρεάλ Μαδρίτης (2015/16-2017/18)
  • Περισσότερες σερί νίκες σε τελικό UCL: 3 – Ρεάλ Μαδρίτης (2016, 2017, 2018)
  • Περισσότερες σερί ήττες σε τελικό UCL: 2 – Γιουβέντους (1997, 1998), Βαλένθια (2000, 2001)
  • Περισσότερα τρόπαια Champions League: 8 – Ρεάλ Μαδρίτης
  • Περισσότερες ήττες σε τελικό: 5 – Γιουβέντους
  • Περισσότερα γκολ (υπέρ): 19 – Ρεάλ Μαδρίτης
  • Περισσότερα γκολ (κατά): 12 – Γιουβέντους
  • Μεγαλύτερη νίκη: Μίλαν – Μπαρτσελόνα 4-0 στις 18.5.1994 στην Αθήνα
  • Περισσότερα γκολ σε έναν τελικό Champions League: 6 – Μίλαν-Λίβερπουλ 3-3 (2-3 στα πέναλτι) στις 25.5.2005 στην Κωνσταντινούπολη.
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 1114 | Υπεύθυνο Παιχνίδι | *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις