Ελβετία - Ισπανία: Μάχη πρόκρισης στην Αγία Πετρούπολη!

Ελβετία – Ισπανία: Μάχη πρόκρισης στην Αγία Πετρούπολη!

Εναρξη:19:00, 02/07/2021

Γήπεδο: «Κρεστόβσκι», Αγία Πετρούπολη

Ελβετία και Ισπανία συγκρούονται στο «Κρεστόβσκι» της Αγίας Πετρούπολης με φόντο τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Ελβετοί έκαναν την έκπληξη κόντρα στη Γαλλία και οι Ιβηρες προέρχονται από δυο σερί πεντάρες.

Για νέα υπέρβαση η Ελβετία

Ο Μπαπέ αστοχεί στο τελευταίο πέναλτι του θρίλερ, o Zόμερ κάνει τη μεγαλύτερη επέμβαση της καριέρας του και η Ελβετία για πρώτη φορά στην ιστορία της σε EURO προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης. Οι Ελβετοί προηγήθηκαν, έχασαν πέναλτι και την ευκαιρία να πετύχουν το 2-0, με συνέπεια να λυγίσουν και σε τέσσερα λεπτά να βρεθούν πίσω στο σκορ. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ρίσκαρε, έπαιξε με τέσσερις επιθετικούς και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (3-3). Δεύτερη διαδοχική φορά που η ομάδα του Πέτκοβιτς πέτυχε 3+ γκολ στη διοργάνωση, όταν στα προηγούμενα 15 δεν είχε περισσότερα από δυο. Οι Ελβετοί δημιουργούν φάσεις, στη φάση των ομίλων είχαν 47 προσπάθειες, ενώ 12 μέτρησαν κόντρα στους Γάλλους (25% επιτυχία). «Δεν μένουμε στην πρόκριση επί της Γαλλίας. Δεν πετύχαμε κάτι σημαντικό για να χαλαρώσουμε τώρα. Πρέπει να μπούμε στο γήπεδο πεινασμένοι για να προκριθούμε στα ημιτελικά», σχολίασε ο Πέτκοβιτς. Το 1-0 της Ελβετίας στους ομίλους του Μουντιάλ του 2010 ήταν η μοναδική ήττα της Ισπανίας στο τουρνουά που τελικά κατέκτησε. Πλήγμα η απουσία του εξαιρετικού μέσου, Τσάκα.

[jsMatches id =”166425″ partic_id=”216438″ quantity=”6″ emblems=”0″ venue=”0″ season=”0″ slider=”0″ layout=”0″ groupbymd=”0″ morder=”0″ display_name =”1″]

Ισπανία να φτάσει μέχρι τέλους

Η Ισπανία έδωσε εκκωφαντική απάντηση στην κριτική που δέχθηκε για τις ισοπαλίες με Πολωνία και Σουηδία. Αντέδρασε με πεντάρα στην Σλοβακία και στη φάση των «16» ήρθε νέα πεντάρα (5-3), αυτή τη φορά κόντρα στην Κροατία. Βέβαια, βρέθηκε κοντά στον αποκλεισμό, μιας και το 3-1 έγινε 3-3 στο τέλος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, μια απίθανη επέμβαση του Ουνάι Σιμόν την κράτησε όρθια και στη συνέχεια ήρθαν τα δυο γκολ πρόκρισης (5-3). Ετσι, έγινε η πρώτη ευρωπαϊκή ομάδα που πέτυχε 5+ γκολ σε δυο διαδοχικά ματς στο τουρνουά. «Οι δυο ομάδες γνωριζόμαστε αρκετά, Θα είναι ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι. Δεν έχουν τα μεγάλα ονόματα που αρέσουν στον κόσμο, αλλά σαν μπλοκ, όπως πρεσάρουν και βγαίνουν στην επίθεση, είναι μία από τις καλύτερες στο Euro» τόνισε ο Λουίς Ενρίκε
Ο Μοράτα (Νο1 Ισπανός σκόρερ σε Euro) δημιουργεί φάσεις, ο Φεράν Τόρες έχει σκοράρει σε δυο σερί παιχνίδια και ο Λουίς Ενρίκε τονίζει πως η ομάδα του είναι η καλύτερη του EURO. Οσο για την παράδοση κόντρα στην Ελβετία, οι Ιβηρες έχουν χάσει μόλις σε ένα ματς σε 22 αναμετρήσεις (16 νίκες), στο Μουντιάλ του 2010.